Malujemy – przygotowanie mieszkania do malowania ścian

29 Marzec
2016

Aby malowanie mieszkania zakończyło się sukcesem musi się do niego odpowiednio przygotować. Na sukces składa się wiele elementów składowych: przygotowanie mieszkania, farb, przygotowanie podłoża. Od czego więc zacząć?

Zabezpieczenie mieszkania

            Przed rozpoczęciem malowania należy odpowiednio zabezpieczyć mieszkanie. Malowanie ścian i kapiąca farba może zniszczyć meble, podłogi, czy okna. Warto zabezpieczyć je folią malarską, którą można kupić w każdym sklepie z materiałami budowlanymi. Przed tym oczywiście należy pochować wszelkie przedmioty, które się na nich znajdują. Najlepsza będzie grubsza folia malarska, gdyż cienka szybko się rozdziera. Folię przykleja się taśmą malarską.

Przygotowanie ścian

            Niekiedy przed pomalowaniem ścian będziemy musieli skuć tynk. Będzie tak w sytuacji, gdy tynk odspoi się od muru. Po wyczyszczeniu i zagruntowaniu ściany należy uzupełnić ubytki w ścianie tynkiem tego samego rodzaju.

            Jeśli na ścianach posiadamy tapety przed malowaniem musimy je zerwać ze ścian. Pomoże nam w tym specjalne urządzenie, które wytwarza parę wodną – rozmiękczy ona papier i ułatwi zdzieranie tapety.  

            Ze ścian musimy usunąć starą farbę klejową, jeśli taka na nich jest. Gdybyśmy ją zostawili na ścianie spodowodowało by to odchodzenie ściany podczas malowania. Farbę klejową najlepiej usunąć zwilżając ją i zdzierając szpachelką.

            Lamperii z farby olejnej pozbędziemy się za pomocą preparatu rozmiękczającego. Bez niego skrobanie ścian może potrwać bardzo długo i skutkować uszkodzeniem podłoża.

Szpachlowanie

                Przed malowaniem musimy sprawdzić, czy ściany nie posiadają ubytków i dziur. Jeśli tak będziemy musieli je oczyścić, zagruntować, a na drugi dzień wypełnić zaprawą: szpachlową-cementową, bądź gipsową. W sytuacji, gdy w ścianach są drobne pęknięcia można szpachlować naprawczą masą akrylową.

Czy gruntowanie jest konieczne?

            Gruntowanie ścian konieczne jest gdy podłoże jest bardzo chłonne i istnieje prawdopodobieństwo, że będzie odciągać wilgoć z farby oraz w sytuacji pylących ścian. Gruntowanie ścian wymagane jest także w przypadku nowych tynków, szczególnie gipsowych, a także okładzin z płyn gipsowo-kartonowych. Świeży tynk musi odczekać przed gruntowaniem około dwóch tygodni.

 

To może Cię zainteresować