Podłogi drewniane: jaki klej do parkietu?

29 Marzec
2016

Wybór odpowiedniego parkietu to dopiero połowa sukcesu. By parkiet służył nam długie lata musimy wybrać też odpowiedni klej. Jest ich wiele rodzajów i musimy wybrać odpowiedni klej do danego rodzaju parkietu. Wybierając klej bierze się pod uwagę jego skład chemiczny, wymiary oraz grubość parkietu, gatunek drewna itp.

Kleje rozpuszczalnikowe

            Kleje te zawierają bardzo dużo rozpuszczalników organicznych, które niestety szkodzą zarówno zdrowiu człowieka jak i środowisku. Z tego względu zostały one zastąpione przez kleje nowszej technologii, choć kiedyś były bardzo popularne.

Kleje dyspersyjne

W tych klejach rozpuszczalnikiem jest woda. Są one jednoskładnikowe, są wytrzymałe i dosyć tanie. Nie uwalniają także szkodliwych związków. Nie nadają się one jednak do klejenia podłóg, które posiadają wysoki współczynniki pęcznienia, np. drewno bukowe lub do klejenia dużych elementów posadzki.

Kleje poliuretanowe

Są obecnie najbardziej popularnymi klejami. Cechują się wytrzymałością, szybkością wiązania oraz szerokim zastosowaniem – można je używać nawet przy ogrzewaniu podłogowym, parkietu tradycyjnego oraz desek warstwowych.

            Kleje poliuretanowe występują w dwóch wersjach: jednoskładnikowej
i dwuskładnikowej. Jednoskładnikowe sprawdzą się w przypadku mocno „pracującej” podłogi, gdyż kleje te cechują się wysoką elastycznością.

Kleje poliuretanowe dwuskładnikowe są bardziej uniwersalne. Można ich używać do montażu wszystkich podłóg drewnianych, lecz tylko w po wymieszaniu je z utwardzaczem. Dobrze kleją również powierzchnie lakierowane.

Substancje te są trudne do usunięcia z drewna. W przypadku zabrudzenia parkietu drewnianego należy jak najszybciej usunąć klej specjalną nawilżoną ściereczką do usuwania tego typu zabrudzeń.

Kleje poliuretanowe z silanem

            Połączenie takie jest najnowszym rozwiązaniem w tej dziedzinie. Dzięki temu klej jest wygodny w użyciu, ale także wytrzymały, uniwersalny i nie wymaga mieszania z innymi składnikami. Dodatkowym atutem jest długi czas wiązania, przez co można wprowadzać poprawki. Nie pozostawiają także żadnych śladów na parkiecie, a zabrudzenia jest łatwo wyczyścić.

 

To może Cię zainteresować