Parkiet egzotyczny – sposób na oryginalne podłogi

29 Marzec
2016

Jeśli znudziły nam się zwykłe podłogi, w odcieniach naturalnych, występujących u nas w kraju lub nawet kontynencie drzew jest na to alternatywa! Są to podłogi egzotyczne, pochodzące różnych zakątków świata. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasze pomieszczenia nabiorą niepowtarzalnego klimatu i charakteru.

Egzotyka

            Drewno do produkcji tych podłóg pochodzi najczęściej z Afryki, Ameryki Południowej lub Azji. Największą popularnością wśród drzew afrykańskich cieszy się iroko, doussie, badi, wśród drzew z Ameryki Południowej:lapacho/ipe, guatambu, jatoba, natomiast z Azji: kempas, merbau i teak.

            Podłogi wykonane z egzotycznych drzew posiadają oryginalną barwę oraz usłojenie, dzięki czemu są oryginalne i niepowtarzalne. Drewno posiadające pomarańczową barwę pozyskuje się z takich drzew jak np. badi, sapeli, czy doussie. Podłoga wykonana z drzewa tek, jatoby i iroko będzie mieć barwę w odcieniach brązowych. Niektóre podłogi mogą posiadać ciemny brązowy kolor, a nawet odcień ciemnej czekolady. Jaśniejsze podłogi uzyskamy z bambusa, kauczukowca, klonu kanadyjskiego, wiśni amerykańskiej, czy guatambu.

Zalety i wady

            Podłogi egzotyczne posiadają wiele zalet. Znaczna większość nich cechuje się dużą twardością i odpornością na wilgotność. Dzięki temu parkiet egzotyczny jest odporny za zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, a także mniej się rozsychają niż podłogi
z buku, sosny, czy dębu. Dzięki temu podłogi te można stosować także w łazienkach, czy kuchni bez żadnych przeszkód.

Z drewna pochodzącego z Azji, Ameryki Południowej, czy Afryki produkuję się deski podłogowe do układania na legarach, panele drewniane, a także elementy do układania posadzek. Są to zwykłe deski lub deszczułki parkietowe, mozaiki lub mniejsze elementy.

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego są twardsze od podłóg z drzew występujących w naszym kraju. Lepiej także tłumią dźwięk i nie wywołują alergii. Niektóre nawet dzięki zawartym w nich przeciwutleniaczom mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie (np. ipe). Niektóre jednaj jego rodzaje są mniej odporne i mniej twarde od naszego rodzimego dębu, czy buku.

Pielęgnacja

Podłogi wykonane z drewna egzotycznego wymagają codziennej pielęgnacji.Warto jednak o nie dbać, gdyż nadają one mieszkaniu, czy innym pomieszczeniom niecodziennego charakteru przy zachowaniu ich naturalności i egzotyki.

 

 

To może Cię zainteresować