Malujemy pokój – dobór kolorów

29 Marzec
2016

Dobór kolorów ścian czy to w pojedynczym pokoju, czy biorąc pod uwagę całe mieszkanie ma ogromne znaczenie w wystroju pomieszczeń i ich charakteru. Odpowiedni dobór barw może nadać pomieszczeniom stylu klasycznego, czy przytulnego domowego klimatu. Kolory także mogą pomniejszaj lub powiększać pomieszczenia optycznie. Jak zatem dobierać kolory, by do siebie pasowały?

Ciepłe – zimne

            Ostatnimi trendami w dekoratorstwie wnętrz jest łączenie kolorów zimnych i ciepłych, stonowanych i rzucających się w oczy. Nadaje to nowoczesny i oryginalny wygląd pomieszczeniu.

            Kolory także mogą wizualnie powiększać i zmniejszać pokoje. Zimne kolory, m.in. odcienie zieleni, błękitów, fioletów zwiększają wizualnie pomieszczenia, ciepłe, tj. odcienie żółci, pomarańczy, czy czerwieni  - zmniejszają, nadając wnętrzu więcej ciepła i przyjaznej atmosfery.Barwy zimne nazywane są z tego względu atakującymi, oddalają, a ciepłe ustępującymi (przybliżają). Reguła ta dotyczy zarówno ciemnych oraz jasnych barw.

            Warto także przy doborze koloru zwrócić uwagę na to, gdzie znajduje się pokój. Pomieszczenia posiadające okna na stronę północną będą zimniejsze od pozostałych. Warto
z tego względu ocieplić je odpowiednim kolorem farby. Odwrotnie jest w przypadku pokojów z oknami na południe – tutaj można użyć zimniejszych barw.

Odcień odcieniowi nie równy

            Jak wiemy z lekcji plastyki każda barwa ma bardzo wiele odcieni i to właśnie dobór odpowiedni ego odcienia gwarantuje sukces. Odcienie mogą być od pastelowych po krzykliwe, ekstrawaganckie.

            Łączenie poszczególnych odcieni i kolorów wymaga znajomości reguł i wyczucia.
By nadać wnętrzu charakteru warto  nie stosować tylko stłumionych kolorów, warto wykazać się większą kreatywnością. Na przykład biel będzie lepiej komponować się w towarzystwie jaskrawych kolorów lub ciekawych odcieni.

Zestawienia kolorów

            Przed wybraniem się do sklepu po farby warto najpierw zastanowić się jakie meble będą znajdować się w pokoju, jaka będzie jego funkcjonalność i jakie dodatki do niego wybierzemy.W odpowiednim doborze kolorów pomoże nam koło barw, gdzie kolory ułożone zgodnie z porządkiem widma tęczy. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie w programów, w których przestrzenie sprawdzimy, czy dany kolor farby będzie pasował na danej ścianie, czy w danym pomieszczeniu.W tarczy barw nie znajdziemy koloru białego, szarego
i czarnego.  Barwy te pasują do wszystkich pozostałych.

 

To może Cię zainteresować