Tapeta czy farba? Co wybrać do pokoju dziecka?

29 Marzec
2016

Remontując, czy projektując pokój dziecka musimy pomyśleć o wszystkim:
o wystroju, funkcjonalności i praktyczności. Ważną decyzją jest tutaj forma wykończenia ścian. Nie jest to łatwa decyzja. Obecnie jest wiele rodzajów farb oraz tapet, które można zastosować w pokoju dziecka. Co zatem będzie lepsze: farba, czy tapeta?

Tapeta idealna

            Tapeta w dziecięcym pokoju ma bardzo wiele zalet. Przede wszystkim szybciej się ją kładzie niż maluje ściany warstwami. Dodatkowym atutem tapet jest to, że tapeta zamaskuje większość krzywizn ścian.Tapeta także wyróżni poszczególne fragmenty ściany, sprawiając, że pokój będzie bardziej przytulny.

            Obecnie na rynku jest wiele rodzajów tapet: tradycyjne papierowe, winylowe, natryskowe. Mogą posiadać różnorodne tekstury i faktury. Dzięki nim szybko pomieszczenie nabierze niepowtarzalnego charakteru. Tapety występują również w wielu różnorodnych kolorach, dzięki czemu ich wybór naprawdę nie jest prostu.

            Istnieją specjalne oferty, propozycje dla chłopców i dziewczynek. Są także tapety uniwersalne, unisex. Podczas wybierania rodzaju tapety należy sprawdzić, czy nie zawiera szkodliwych substancji, które mogą zaszkodzić naszemu dziecku. To samo zagadnienie dotyczy kleju do tapet. Warto też pamiętać, że tapety niestety nie są odporne na uszkodzenia – każde zadrapanie, zatarcie, odciśnięcie będzie widać na tapecie. Dzieci podczas zabawy mogą także zedrzeć tapetę, odkleić jej fragmenty, czy uszkodzić. Odnowienie tapety nie jest jednak proste – trzeba zedrzeć cały jej fragment, wygładzić ścianę i położyć następną warstwę.

            Gdy jednak nie chcemy, by w pokoju naszego dziecka były ściany pomalowane wyłącznie farbą można na wybranych ścianach, czy wnękach położyć tapetę. Nada to oryginalnego, lecz jakże miłego charakteru.Jeśli nie interesują nas zwykłe tapety można pomyśleć o fototapecie. Są one bardziej odporne na uszkodzenia i często przedstawiają oryginalne i piękne obrazy.

Farby do dziecięcego pokoju

            Farba do dziecięcego pokoju to też dobry pomysł. Obecnie jest bardzo wiele farb
w rozmaitych odcieniach, kolorach, matowe, błyszczące itp. W przypadku farb łatwiej jest usunąć uszkodzenia, czy zabrudzenia. Można również zainwestować w farby odporne zabrudzenia występujące obecnie w pełnej palecie kolorystycznej.

            Odpowiedni dobór barw farb pozwoli nam stworzenie pięknego dziecięcego pokoju. Najmodniejsze ostatnio stało się łączenie kolorów zimnych i ciepłych w jednym pokoju, więc dlaczego by nie wykorzystać tego do stworzenia pięknego, dziecięcego pokoju?

            Farby, których użyjemy do malowania dziecięcego pokoju nie mogą zawierać niebezpiecznych, lotnych substancji. Na rynku na szczęście dostępne są farby ekologiczne, bądź zawierające rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

 

To może Cię zainteresować