Wybieramy kocioł do starej instalacji c.o.

29 Marzec
2016

Znaczna liczba starszych instalacji c.o. pracuje w układzie grawitacyjnym z otwartym naczyniem wyrównawczym. Instalacje te wymagają kotła, który działa w takich warunkach. Na jaki kocioł możesz wymień stary piec, by był skuteczny i dawał odpowiednią porcję ciepła, a także przyniósł oszczędności?

Nowy kocioł – stara instalacja

            Instalacja grawitacyjna wymaga kotła na paliwa stałe. Z tego względu piece najnowsze gazowe nie będą odpowiednie, gdyż są one przeznaczone do instalacji pompowych.

            Jeśli jednak chcemy w starej instalacji, którą posiadamy, zastosować kocioł na gaz będziemy musieli przerobić instalację, bądź znaleźć urządzenie posiadające wymiennik ciepła o dużej pojemności wodnej i jednocześnie małych oporach jej przepływu. Takową budowę posiadają również kotły na olej opałowy. Przed zastosowaniem takich rozwiązań należy najpierw uzyskać informację, czy producent danego urządzenia dopuszcza zastosowanie kotła do danej otwartej instalacji.        

Modernizacja c.o.

                Wymiana kotła na nowy może wiązać się niejednokrotnie z modernizacją instalacji centralnego ogrzewania. Dzieję się tak ze względu na nowe zastosowania, tj. układy automatycznej regulacji. Do ich prawidłowego funkcjonowania potrzebne jest odpowiednie ciśnienie czynne, którego nie może zapewnić ciśnienie grawitacyjne. W tym przypadku instalację należy zmodernizować do instalacji pompowej.

            Taka zmiana gwarantuje równomierny rozpływ wody do posiadanych grzejników, skuteczniejsze ogrzewanie itp. jednakże działanie takiej instalacji uzależnione jest od zasilania energią elektryczną.

            Jeśli czeka nas wymiana kotła do centralnego ogrzewania pierwszym krokiem jaki powinniśmy podjąć jest zapoznanie się z instrukcjami producenta co do zastosowania
i montażu innych pieców. Oczywiście przy wyborze pieca, czy modernizacji instalacji będziemy także kierować się skutecznością ogrzewania, jak i przyszłymi oszczędnościami, jednak najważniejsze powinno być zawsze bezpieczeństwo domowników.

 

To może Cię zainteresować