W dywanach z długim włosiem mogą gromadzić się spore ilości zanieczyszczeń. Z jednej strony jest to zaleta, ponieważ kurz, piasek, sierść zwierząt skrywają się w runie dywanu. Dzięki temu nie są często widoczne dla użytkowników. Dywan może wyglądać ładnie nawet mimo braku regularnego odkurzania, trzepania czy prania.
Jak wyprać dywan z długim włosiem?
Odkurzanie stanowi podstawową metodę czyszczenia, która pozwala usunąć większość zanieczyszczeń. Widoczne są na powierzchni, a także są ukryte we włóknach dywanów shaggy. W przypadku dywanów włochatych szczególnie polecane jest stosowanie odkurzaczy. Wyposażone są w turboszczotkę, które skuteczniej niż zwykła pozbywa się cząstek kurzu i pyłu z runa. Dobrą praktyką jest także kilkukrotne odkurzanie danego fragmentu powierzchni w różnych kierunkach. Zdecydowanie łatwiej w ten sposób jest usunąć więcej zabrudzeń z dywanów shaggy.
Większość domowych odkurzaczy, a szczególnie tych najnowszych słabo radzi sobie z usuwaniem. Dzieje się to przez ograniczoną moc silnika. Kurzu zawsze będzie gromadził się głęboko w dywanach z długim włosiem. Pozbycie się kurzu i zanieczyszczeń, które są ukryte w dywanach shaggy za pomocą ssawki jest niemożliwe. W trakcie trzepania dywanu, cząsteczki zabrudzeń są wybijane z runa dywanu shaggy poprzez uderzenia.
Jest pewna ciekawostka. Dywan, który nie był specjalistycznie czyszczony przez co najmniej rok, ma sporo zabrudzeń i zanieczyszczeń. W trakcie trzepania usuwane jest około 200-300g kurzu i innych zanieczyszczeń.
Jak wyprać dywan shaggy w domu?
Regularne pranie dywanu shaggy to bardzo ważna sprawa. Tak jak pierze się ubrania, ręczniki czy koce, tak samo powinno się prać dywany włochate. Brudzą się one tak samo, jak inne tkaniny, a odkurzanie i trzepanie absolutnie nie zastąpi prania. Dbałość o regularne pranie dywanów z długim włosiem powinno dokonywać się szczególnie na jasnych dywanach. Wieloletnie zabrudzenia mogą być praktycznie niemożliwe do usunięcia. Oczywiście w takiej sytuacji, profesjonalnie wykonane pranie dywanu wyraźnie poprawi jego wygląd. Niestety, ale doprowadzenie go do pierwotnego stanu może być już nierealne.
Zazwyczaj odradza się pranie dywanów Shaggy w wodzie. Tradycyjne pranie wodne w pralce, czy wannie jest uciążliwe, ale i nie tylko. Grube włókna dywanu shaggy są w stanie wchłonąć duże ilości wody, co nie sprzyja włóknom dywanu. Przemoczony dywan włochaty schnąć będzie niestety kilka dni. Ma to bardzo negatywny wpływ i wiąże się z ryzkiem rozwoju w jego wnętrzu zarodników pleśni. W takiej sytuacji dywan nadawać się będzie praktycznie do wyrzucenia. Intensywny zapach stęchlizny i larwy robaków mogą pojawić się we włóknach.
Czyszczenie dywanów shaggy za pomocą proszków, czy pianek do prania również nie daje efektów. Taki środek na sucho nie jest w stanie dotrzeć do wszystkich zakamarków dywanu. Nierozpuszczone cząstki proszku bądź pianki pozostają w dywanie. Zwykły odkurzacz niestety nie zapewnia odpowiedniej mocy ssania, by skutecznie usunąć je z włókien. W ten sposób brud pozostaje w dywanie. Dodatkowo dokłada się do niego detergenty, które przyciągają cząsteczki zabrudzeń.