Ortodoncja to obecnie bardzo szybko rozwijająca się dziedzina stomatologii. Większe ośrodki miejskie, jak Warszawa, Kraków, Poznań czy Wrocław mogą poszczycić się doskonałymi specjalistami. Ortodonta to lekarz, do którego najczęściej zgłaszają się rodzice ze swoimi pociechami, u których podejrzewają wady zgryzu.
Niepokojące symptomy
Co powinno wzbudzić niepokój rodziców? Nie wszystkie wady zgryzu są przecież widoczne gołym okiem. Do objawów nieprawidłowego ustawienia zębów należą przede wszystkim asymetria w rysach twarzy, pewne wady wymowy oraz oddychanie przez usta. Ten ostatni nawyk dosyć łatwo jest zauważyć, gdyż dziecko ma nieustannie otwarte usta. Sygnałem problemów ze zgryzem jest także wyrzynanie się zębów stałych, przed wypadnięciem wszystkich zębów mlecznych. Dla zębów stałych najprawdopodobniej zabraknie wówczas miejsca i ortodonta będzie musiał założyć aparat, aby wspomóc nieco rozbudowę łuku zębowego.
Istnieje szereg bardzo negatywnych nawyków, które mogą powodować wady zgryzu. Należy do nich z pewnością ssanie kciuka lub wargi, obgryzanie paznokci, wkładanie między zęby ołówka. Niebezpieczne dla zgryzu może być także nadmierne i zbyt długie korzystanie ze smoczka. Bardzo ważne jest wyeliminowanie wszystkich szkodliwych nawyków. W przeciwnym razie może dojść do tak poważnych wad, jak zgryzy otwarte oraz tyłozgryzy.
Zacznijmy od konsultacji ortodontycznej w trakcie, której lekarz dokona szczegółowej diagnostyki i zaproponuje określony rodzaj leczenia. Od tego uzależniona jest cena. Na stronie jednej z krakowskich klinik dentystycznych można zapoznać się z cennikiem usług w tej dziedzinie stomatologii. Podobnych cen można spodziewać się w każdym większym ośrodku dentystycznym.