Uwielbiasz spędzać czas na świeżym powietrzu, a przydomowy ogród jest Twoim istnym królestwem? Jeżeli chcesz cieszyć się jego pięknem także po zapadnięciu zmroku, to na Twojej najbliższej liście zakupów powinny znaleźć się tworzące wyjątkowy, nastrojowy klimat i zwiększające bezpieczeństwo latarnie zewnętrzne.
Ilość propozycji dostępnych w sklepach nieco Cię przytłacza i nie wiesz już czym kierować się przy wyborze oświetlenia ogrodowego? W takim razie nasz dzisiejszy wpis jest właśnie dla Ciebie!
Latarnie zewnętrzne – 4 najważniejsze kwestie, na które warto zwrócić uwagę przy ich wyborze
O ile design jest kwestią gustu i z pewnością zarówno ten nowoczesny, jak i retro przywodzący na myśl lampy parkowe stylowe ma tyle samo zwolenników, co przeciwników, to przy wyborze oświetlenia ogrodowego powinieneś skupić się nie tylko na walorach estetycznych. Najważniejsza jest tutaj bez wątpienia jakość przejawiająca się nie tylko w widocznej gołym okiem precyzji wykonania, ale również wytrzymałości i trwałości materiałów wykorzystanych do stworzenia latarni zewnętrznych, lamp parkowych czy słupów oświetleniowych stalowych.
Największą (i w pełni zasłużoną) popularnością cieszą się projekty wykonane ze stali nierdzewnej lub malowanego proszkowo aluminium, które są odporne na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych. takich jak mróz, deszcz, śnieg czy słońce. Przeglądając dostępne propozycje lamp ogrodowych ,koniecznie przyjrzyj się także klasie szczelności IP, która określa odporność na ciała obce oraz wodę, jak i również niemniej istotną klasę ochronności informującej o rodzaju zastosowanej izolacji elektrycznej zabezpieczającej przed porażeniem prądem. Ta druga oznaczana jest za pomocą cyfry rzymskiej
Jak rozmieścić latarnie ogrodowe?
Udało Ci się już znaleźć wprost idealne latarnie ogrodowe wysokie, ale teraz Twoją głowę zaprząta całkowicie inny dylemat, a mianowicie: co ile metrów należy stawiać słup oświetleniowy? Już spieszymy z odpowiedzią! To gdzie i w jakiej ilości rozmieścisz słupy oświetleniowe, powinno być uzależnione tylko i wyłącznie od… Twoich własnych preferencji, nie istnieją bowiem żadne normy prawne czy też standardy, które narzucałyby posiadaczom prywatnych, przydomowych ogródków jakiekolwiek ograniczenia. Jeśli więc tylko masz takie życzenie, możesz industrialne maszty oświetleniowe, dekoracyjne latarnie ogrodowe metalowe w stylu prowansalskim lub też nowoczesne latarnie zewnętrzne LED poustawiać tuż obok siebie.
Jeżeli jednak zależy Ci na bardziej praktycznym rozwiązaniu, to skup się na doświetleniu miejsc pełniących istotną rolę ze względów użytkowych, a więc:
- furtki, podjazdu, drzwi wejściowych oraz schodów – najlepiej sprawdzą się latarnie ogrodowe, które właściwie doświetlą osobę stojącą przed drzwiami oraz jej najbliższe otoczenie, co zwiększy bezpieczeństwo i pomoże uniknąć sytuacji, gdy dane czynności trzeba będzie wykonywać po omacku;
- nawierzchni takich jak alejki ogrodowe, taras (koniecznie wraz z jego granicami!) i wjazd do garażu;
- werandy, altanki czy każdej innej części zielonej przestrzeni przed domem, które mogą tętnić życiem wieczorami (np. podczas garden party w gronie rodziny lub najbliższych znajomych);
Słupy oświetleniowe, lampy parkowe – czy to jest drogie?
Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj oświetlenia ogrodowego się zdecydujesz – poszczególne propozycje lamp dostępnych w sklepach stacjonarnych oraz online różnią się od siebie bowiem chociażby sposobem zasilania. Sezonowe bądź też całoroczne oświetlenie zieleni przydomowej oraz stworzonej w niej strefy relaksu nie musi więc wcale generować kosztów, które znacząco mogłyby nadwyrężyć domowy budżet.
Sposobów na oszczędność jest tutaj kilka, a jednym z nich jest np. zakup latarni ogrodowych stojących wykorzystujących najnowocześniejsze technologie sprzyjające obniżeniu całkowitych kosztów oświetlenia tej części posesji. Możesz zdecydować się na energooszczędne i wytrzymałe latarnie ogrodowe LED, lampy wyposażone w czujnik ruchu, które włączają się jedynie wówczas, gdy takowy wykryją bądź też lampy z czujnikami zmierzchowymi, które działają na tej samej zasadzie co lampy parkowe solarne.